Czym promienniki gazowe różnią się od nagrzewnic gazowych?

Promienniki przy użyciu technologii gazowej mają być alternatywą dla działania nagrzewnic gazowych. Wytwórcy obiecują, że zostało zaopatrzone w nowe możliwości i pozostałe rozwiązania, które dopomogą bezproblemowo i szybciej osiągnąć pożądaną temperaturę w pomieszczeniu. Jak jednakże jest naprawdę? W jaki sposób działają promienniki przy użyciu technologii gazowej i czy też odróżniają się aż tak bardzo od nagrzewnic gazowych?

Promienniki gazowe zasilane są gazem jednego rodzaju. Może to być płynny gaz LPG sprzedawany s specjalnych butlach lub gaz ziemny, który jest doprowadzany do budynku za pomocą rur. Niezależnie od rodzaju gazu, jest on spalany, a w tym właśnie procesie wytwarza się ciepło, które następnie jest przekazywane przez promienniki do pomieszczenia. Do tej pory wszystko dzieje się dokładnie tak samo jak w nagrzewnicach gazowych.

Różnice pojawiają się w następnym etapie. Nagrzewnice gazowe zbierają powietrze z pomieszczenia i ogrzewają je ciepłem wytworzonym przez gaz. Promienniki natomiast nie ogrzewają powietrza. Ciepło jest przenoszone na promienie podczerwone i za ich pomocą przekazywane dalej. W ten oto sposób możemy ogrzać konkretne przedmioty, a nie powietrze.

Promienniki gazowe na pewno sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie zależy nam na ogrzaniu całej ilości powietrza w pomieszczeniu. Warto pamiętać o tym, aby zamontować instalację służącą do odprowadzania zanieczyszczeń powstających w procesie spalania gazu.