Nagrzewnice gazowe a uzyskiwanie właściwej temperatury w firmie

Często pracownicy, szczególnie zatrudnieni w fabrykach, narzekają na panujące tam warunki. Zimą często skarżą się na zimno, a w upały na wysoką temperaturę. Niewiele osób wie, ze praktycznie przepisy BHP bardzo dokładnie określają, jaka temperatura powinna być na poszczególnych stanowiskach pracy. Generalnie na halach potrzebne są nagrzewnice gazowe, bo nawet przy silnych mrozach temperatura nie może tam spaść poniżej 14°C - chyba, że produkcja wymaga inaczej - w przetwórstwie mięsnym w niektórych halach temperatura musi mieścić się w granicach 0-4°C.

W niższych temperaturach pracownicy muszą mieć zapewnione odpowiedni strój ochronny. Pracownicy biurowi nie mogą mieć niższej temperatury niż 18°C. Taką temperaturę uzyskuje się bez większych problemów. Jednak rozsądny pracodawca wyposażony powinien być w proste urządzenie przenośne, jakim jest nagrzewnica gazowa - ich ilość zależy od wielkości firmy. Warto wiedzieć, że gdy temperatura spadnie poniżej przepisowej załoga ma prawo odmówić pracy, a na pracodawcę może być nałożona wysoka kara (do 30 tysięcy złotych).

W zimie, dzięki sprawnym nagrzewnicom gazowym łatwo jest uzyskać minimalną temperaturę nawet na dużej hali fabrycznej, ale czasami gorzej bywa w upalne dni. Co prawda teoretycznie nie ma określonej maksymalnej temperatury jaka może panować w miejscu pracy, jednak młodociany pracownik nie może pracować wówczas, gdy jest powyżej 30°C, a wilgotność przekracza 65%.

Nagrzewnice gazowe mają wentylatory do mieszania powietrza i dzięki temu można również dzięki nim obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Jednak i w wypadku ciepła są dokładne rozporządzenia, które regulują różne, poszczególne sytuacje związane z wysokością temperatury.Jest to bardzo ważne, ponieważ w ten sposób chroni się zdrowie pracowników.