Jakie materiały na sieci cieplne? Wszystko o budowie sieci cieplnych

O tym, jak ważne dla komfortu mieszkania jest ciepło, przekonujemy się w sezonie jesienno-zimowym, kiedy temperatura powietrza gwałtownie spada. Do tego dochodzą deszcze i śniegi oraz silny wiatr, który dodatkowo potęguje odczucie chłodu. Przy takiej aurze najlepiej nie wychodzić z ciepłego domu.

Wiele osiedli mieszkaniowych, przede wszystkim tych starego typu, budowanych z wielkiej płyty, ma ściśle określony czas, od którego zaczyna się tak zwany sezon grzewczy. Zazwyczaj trwa on nieprzerwanie od października do kwietnia, często bez względu na faktyczną temperaturę powietrza. W dodatku nie jest możliwa regulacja ogrzewania i dopasowywania temperatury w pomieszczeniach do własnych potrzeb.

Na nowoczesnych osiedlach problem ten został zlikwidowany. W nowym budownictwie, mieszkania mają zainstalowane logotermy, czyli mieszkaniowe stacje wymiennikowe.

W każdym bloku, wyposażonym w taką instalację, mieszkanie ma zamontowane specjalne sterowniki oraz hydrofor z wymiennikiem ciepła, dzięki czemu można dowolnie regulować temperaturę ogrzewania i długość sezonu grzewczego. Logotermy ułatwiają też rozliczanie się z ogrzewania, dzięki zamontowanym miernikom.

Przy bardzo niskich temperaturach powietrza zdarza się, że sieci ciepłownicze, którymi ciepło płynie do naszych mieszkań zamarzają. Wówczas długość przerwy w dostawie ciepła zależy od tego, jak szybko awaria zostanie naprawiona.

Takie awarie zdarzają się jednak coraz rzadziej. Coraz więcej miast decyduje się na komplekową wymianę sieci cieplnych. Rury starego typu zastępowane są przez nowe, bardziej odporne na mróz. Jakie materiały na sieci cieplne są tu wykorzystywane?

Sieci ciepłownicze nowego typu tworzone są z rur preizolowanych, charakteryzujących się większą szczelnością i odpornością na skrajnie niskie i skrajnie wysokie temperatury. Takich możliwości nie dawały rury starego typu.

Rury preizolowane wykonane są ze specjalnych tworzyw - pianki poliuretanowej lub polietylenowej. Oba tworzywa mają właściwości termoizolacyjne. Wachlarz możliwych zastosowań obu rodzajów pianki jest tak duży, że tworzywa te wykorzystywane są nie tylko do produkcji rur preizolowanych.

Pianka poliuretanowa sprawdza się w szeroko pojętym budownictwie, zwłaszcza mieszkaniowym. Nadaje się idealnie do wykonywania izolacji poddaszy czy pomieszczeń gospodarskich na wsiach.

Pianka polietylenowa z kolei znajduje zastosowanie także przy zabezpieczaniu mebli, sprzętów AGD i RTV. W Polsce, co prawda, wciąż jeszcze najpopularniejszym materiałem do zabezpieczania są kartonowe pudełka, ale przyszłość należy do pianki, która jest zdecydowanie tańsza i lepiej chroni.

Jeśli chodzi o specyfikę konstrukcji materiałów użytych do budowy rur preizolowanych, każda rura preizolowana składa się z rury przesyłowej, rury osłonowej i warstwy izolacyjnej. Rura przesyłowa, nazywana także rurą medialną bądź przewodową, wykonana jest najczęściej ze stali lub miedzi.

Rura osłonowa z kolei wykonana jest najczęściej z polietylenu. Jej zadaniem jest oddzielanie rury przesyłowej od warstwy izolacyjnej, aby nie doszło do uszkodzenia.

Niezbędnym elementem budowy każdej rury preizolowanej jest folia ochronna, zabezpieczająca przed uszkodzeniami. Dzięki niej gryzonie nie są w stanie uszkodzić rury, nie zniszczy jej także człowiek. Taka osłona zrobiona jest z PCV, blach aluminiowych lub ocynkowanych bądź też z polietylenu.